OPIS MAKIETY
 


Makieta przedstawia wygląd Poznania z czasów pierwszych Piastów. Kształt i układ grodu datowany jest na pierwsze ćwierćwiecze XI wieku, a więc czasy panowania Bolesława Chrobrego i jego syna, Mieszka II. Tak dokładne i wierne odwzorowanie zabudowy sprzed tysiąca lat było możliwie dzięki współpracy z poznańskimi naukowcami od fazy projektowania makiety, aż po ostanie drzewko wbite w królewskim lesie. W początkach swego istnienia, Poznań był zlokalizowany w całości na wyspie utworzonej przez rzeki Wartę i Cybinę. Czteroczłonowy gród składał się części centralnej w której znajduje się pałac książęcy, wschodniej z katedrą, północnej ze schronieniem dla ludzi i południowej z zagórzem.

Uwagę przykuwa szczególnie katedra umieszczona w centralnym punkcie makiety. Siedziba biskupa były z pewnością jednym z najbardziej okazałych budynków w młodym państwie polskim. Makieta obrazuje też jak dobrze chronionym grodem był XI wieczny Poznań. Warta tworzyła z trzech stron naturalną fosę, a bagniste tereny jej rozlewisk były okresowo podtapiane. Jedyna droga do grodu wiodła przez drewniane mosty, które w razie zagrożenia palono. Dodatkowym zabezpieczeniem przed najeźdźcami były wały ziemne o drewnianych szkieletach, które dla ówczesnej techniki wojskowej tworzyły barierę niemalże nie do przejścia.

Makieta pokazuje nie tylko średniowieczną zabudowę Poznania, ale życie jego mieszkańców. Gród wręcz nim tętni, a każdy z jego mieszkańców ma określone zadanie w sprawnie działającym mechanizmie. Po rzece pływają łodzie towarowe i rybackie, kowal w podgrodziu podkuwa konia, a budowniczowie pod pilnym okiem siwego staruszka chodzącego o lasce kończą jeden z wałów. Zawieszając wzrok na moment w innym miejscu makiety widzimy białego kotka który wspina się po drewnianej konstrukcji budowanego właśnie domostwa. Uwagę przykuwają sylwetki tajemniczych wędrowców zmierzających konno do grodu. Może to książę wraca z przejażdżki po okolicznych lasach?

Makieta powstawała trzy lata, a autor całą pracę wykonał samodzielnie. Miniaturowy Gród Pierwszych Piastów zajmuje, aż 27 m.kw. Makieta została wykona głównie z naturalnych materiałów dzięki czemu jest tak szczegółowa i sugestywna. Przykładem jest Katedra, która została zbudowana z prawdziwego kamienia! Oprócz tego przy budowie użyto piasku, bawełny, żywicy epoksydowej oraz drewna. Aby uświadomić sobie skalę pracy jaką musiał wykonać autor makiety wystarczy wspomnieć o miniaturowej trzcinie rosnącej na brzegach Warty. Została ona wykonana z 40 000 kosmyków włosia, które trzeba było pojedynczo nawlekać na podstawę podobnie jak wykonywało się kiedyś szczotki.

Makieta nie jest tylko zwyczajnym zbiorem modeli budynków jakie można podziwiać w wielu miastach świata. Jest prawdziwym spektaklem z użyciem światła, dźwięku i efektów specjalnych. Pokaz trwa około pół godziny i jest opowieścią o początku polskiej państwowości. Nie jest to zwyczajne opowiadanie, a podróż w czasie po okresie o, którym nadal wiemy o wiele mniej niż byśmy tego chcieli. W odkrywaniu historii pomaga z pewnością unikatowy pokaz laserowy z urządzenia wyświetlającego 16,8 mln kolorów. Makieta grodu wykona jest w skali 1:60 dzięki czemu oprócz zabudowy grodu możemy zobaczyć, także postacie ludzkie. Spektakl dopełniają efekty dźwiękowe, osiągane w dużej mierze dzięki subuferowi, którego moc wprawia w drżenie mury podziemia kościoła o.o. Franciszkanów.